COVID-19-ის პანდემიამ და თანმდევმა ლოქდაუნმა სერიოზული დარტყმა მიაყენა ქართული უძრავი ქონების ბაზარს. ამის შესახებ, “ბიზნესკურიერის” ეთერში ISET-ის წამყვანმა ეკონომისტმა გიორგი პაპავამ ისაუბრა.
როგორც მან აღნიშნა, 2020 წლის აპრილ-ივნისში გასაყიდი ფასების ინდექსი 6.7%-ით შემცირდა, თუმცა დარჩენილი წლის ბოლომდე შეინარჩუნა ზრდის ტენდენცია, ხოლო გასაქირავებელი ფასების ინდექსი წლის განმავლობაში კლებადი ტრენდით გამოირჩეოდა. ლოქდაუნების დროს კი ყველაზე დიდი კლება გვქონდა: 5.9% – აპრილ-მაისში და 7.0% – აგვისტო-ნოემბერში.
ISET-ის მიხედვით, 2020 წელს, წინა წელთან შედარებით, 29.4%-ით შემცირდა უძრავი ქონების გაყიდვების რიცხვი საქართველოში. შემცირება განსაკუთრებით დიდი იყო აპრილში, პანდემიის დასაწყისში: -93.7% წინა წელთან, ხოლო -92.6% წინა თვესთან შედარებით.
ISET-მა გამოიკვლია გასული წლის უძრავი ქონების გაქირავების საშუალო ფასი თბილსისი უბნების მიხედვით. აღმოჩნდა, რომ 2020 წლის განმავლობაში კლებადი ტრენდით გამოირჩეოდა გასაქირავებელი ფასების ინდექსი. ირკვევა, რომ თბილისში გაქირავების საშუალო ფასი ზოგადად 1კვ.მ-ზე – 6.5 დოლარი იყო.
დედაქალაქში ქირა ყველაზე ძვირი, 9 დოლარი, იყო, მთაწმინდა/სოლოლაკში; ხოლო ყველაზე იაფი, 2.8 დოლარი, ორხევში.
2020 წელს უძრავი ქონების გაქირავების საშუალო ფასი 1 კვ.მ-ზე, უბნების მიხედვით, ასეთია: