25 მარტს ლეგენდარული კომპოზიტორის, გია ყანჩელის მიერ კინოსა და თეატრისთვის შექმნილი განუმეორებელი მელოდიები თბილისის დიდ საკონცერტო დარბაზში კიდევ ერთხელ აჟღერდა – საღამო, რომელიც SPARKS-ის ორგანიზებით ჩატარდა, გია ყანჩელის საიუბილეო წელს მიეძღვნა, მორიგი კონცერტი კი დღეს, 26 მარტს გაიმართება.
გია ყანჩელის საიუბილეო წლისადმი მიძღვნილ საღამოზე, მაყურებელმა ეროვნული სიმფონიური ორკესტრისა და აღიარებული ჯაზ-პიანისტის, ბექა გოჩიაშვილის მიერ შესრულებული რამდენიმე პიესის იმპროვიზებულ ვერსია მოისმინა. ამასთან, მაყურებელმა სცენაზე განთავსებულ ეკრანზე კიდევ ერთხელ იხილა დიდი მაესტროს შესახებ გადაღებული საარქივო მასალები და გამორჩეული ეპიზოდები კინოფილმებიდან, რომლებშიც სწორედ გია ყანჩელის მუსიკა ჟღერს.
გია ყანჩელის შემოქმედება წარმოუდგენელია განუმეორებელი ნანი ბრეგვაძის გარეშე, სწორედ მან შეასრულა სიმღერა „ის აქ არის“ კინოფილმიდან „შერეკილები“. მომღერალს აკომპანემენტს ნიკოლოზ რაჭველი უწევდა.
თბილისის დიდ საკონცერტო დარბაზში ასევე გაჟღერდა მელოდიები ფილმებიდან: „როცა აყვავდა ნუში“ და „მიმინო“ – ბექა გოჩიაშვილისა და სიმფონიური ორკესტრის საოცარმა კოლაბორაციამ მაყურებელი კიდევ ერთხელ აღაფრთოვანა.