მამუკა ყურაშვილი: „არ მაქვს უფლება, 2008 წლის ომთან დაკავშირებით კითხვებს არ გავცე პასუხი, ვერცერთ ტვინმოღრეცილს საშუალებას ვერ მივცემ დაღუპული გმირის ოჯახთან მივიდეს და უთხრას, თქვენს შვილს უღირსი ადამიანი მეთაურობდაო“
მამუკა ყურაშვილი და თეა წულუკიანი
„მე დღეს მოსული ვარ დაღუპულების გამო, პასუხისმგებლობა მაქვს დაღუპულებთან, ვიღაც ტვინმოღრეცილებისგან არ მოჰყვა სწორი შეფასება – არ მაქვს უფლება, რომ 2008 წლის ომთან დაკავშირებით კითხვებს არ გავცე პასუხი, იქიდან გამომდინარე, რომ ვერცერთ ტვინმოღრეცილს საშუალებას ვერ მივცემ დაღუპული გმირის ოჯახის წევრთან მივიდეს და [უთხრას] თქვენს შვილს უღირსი ადამიანი მეთაურობდა და იმას კითხვებზე პასუხი არ აქვს. ვერ დავუშვებ იმას!“ – ამის შესახებ გენერალმა მამუკა ყურაშვილმა განაცხადა.
კომისიის დღევანდელ სხდომაზეც განსახილველი საკითხი 2004-2008 წლებში საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი ვითარება და 2008 წლის აგვისტოს ომია. როგორც მამუკა ყურაშვილმა განმარტა, ის ამ საკითხზე ჰააგაშიც მოწმის სახით არის დაკითხული, ამასთან, მზად არის კომისიის შეკითხვებსაც უპასუხოს.
პარლამენტში „ნაციონალური მოძრაობის” საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის მეშვიდე სხდომა მიმდინარეობს
„ქალბატონო თეა, თქვენ არაერთი ღამე გაქვთ გათენებული, ჰააგის ტრიბუნალი იცით და ყველა პატივცემულმა სტუმარმა, ვინც აქ არის მობრძანებული. მე იმით განვსხვავდები, რომ დაკითხული ვარ ჰააგაში, ვარ მოწმე.
ბევრ კითხვაზე შეზღუდული ვარ, ვერ ვუპასუხებ იმიტომ, რომ გაუთქმელობაც არის. სხვადასხვა კომისიებზე ძალიან ბევრი ჩვენება მაქვს მიცემული, დაკითხული ვარ, მათ შორის, არსებობს სტენოგრამები. 17 წლის თავზე მზად ვარ ყველა კითხვას პასუხი გავცე.
იმ მოკლე პერიოდში, როდესაც ომი მომხდარი იყო, უფრო კარგად მახსოვდა და იმის თქმა მინდა, რომ ჩემს ყველა სიტყვას ვეთანხმები. შეგიძლიათ გამოააშკარაოთ და აჩვენოთ ის ჩვენებები. რაც შეეხება 2007 წლიდან და მანამდე პერიოდს, ყველა დეტალზე მზად ვარ გიპასუხოთ.
მე დღეს მოსული ვარ დაღუპულების გამო, პასუხისმგებლობა მაქვს დაღუპულებთან, ვიღაც ტვინმოღრეცილებისგან არ მოჰყვა სწორი შეფასება, მიუხედავად იმისა, რომ ამ კომპონენტზე ბატონმა გენერალმა ზაზა გოგავამ ამომწურავი პასუხი გასცა.
ჩემი ღრმა რწმენით, არ მაქვს უფლება, რომ 2008 წლის ომთან დაკავშირებით კითხვებს არ გავცე პასუხი იქიდან გამომდინარე, რომ ვერცერთ ტვინმოღრეცილს საშუალებას ვერ მივცემ დაღუპული გმირის ოჯახის წევრთან ვინმე მივიდეს და [უთხრას] თქვენს შვილს უღირსი ადამიანი მეთაურობდა და იმას კითხვებზე პასუხი არ აქვს. ვერ დავუშვებ იმას, რომ ეს ვინმეს ვათქმევინო“, – განაცხადა მამუკა ყურაშვილმა.
მამუკა ხაზარაძე: „დღეს სასამართლო სხდომა ჩაგვინიშნეს, გამოვცხადდებით და მოვითხოვთ, რომ თუ ვინმეს რაიმე პრეტენზია აქვს, იქ გავარჩიოთ – ივანიშვილმა ბიზნესზე თავდასხმები დახვეწილი მეთოდებით ჩაანაცვლა“
კომისიის თავმჯდომარე, თეა წულუკიანმა მას ჰკითხა, როდესაც ის შეიარაღებული ძალებიდან გათავისუფლების შემდგომ, 2007 წელს კვლავ დაბრუნდა შეიარაღებულ ძალებში, ხომ არ იყო რაიმე სიგნალი, მინიშნება, ან სამხედრო მნიშვნელობის, ან პოლიტიკური ფაქტი ან ინფორმაცია მისთვის ცნობილი, რომელიც პირადად მამუკა ყურაშვილს აფიქრებინებდა – შესაძლოა ისე დაიძაბოს ვითარება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, რომ ეს გადაზარდოს ომში.
მამუკა ყურაშვილმა აღნიშნულ კითხვას უპასუხა, რომ „არა“ და განმარტა, რომ კომისიის სხდომაზე ის შეფასებისთვის არ მისულა. რაც შეეხება შეიარაღებული ძალებიდან მის გათავისუფლებას, მამუკა ყურაშვილის თქმით, ის ძალებიდან ორჯერ გაათავისუფლეს, პირველ შემთხვევაში 2006 წელს, მეორე შემთხვევაში კი 2011 წელს. მამუკა ყურაშვილის თქმით, პირველ შემთხვევაში თანამდებობიდან ის ირაკლი ოქრუაშვილმა გაათავისუფლა, მიზეზი კი იყო, შემდეგი „ოქრუაშვილი დაიბოღმა იმის გამო, რომ შს მინისტრი ვანო მერაბიშვილი გამოვატარე ცხინვალში“.
რეალურად კი, ყურაშვილის თქმით, იმ დროს თანამდებობიდან მისი გათავისუფლების შესახებ კითხვაზე პასუხი დღემდე არ აქვს.
„ნაციონალური მოძრაობა“ – გენერლებმა გოგავამ და ყურაშვილმა დატოვეს ყველა პარტიული თანამდებობა, ისინი თავს ვალდებულად თვლიან, ომთან დაკავშირებით უპასუხონ ნებისმიერ შეკითხვას, ნებისმიერ ფორმატში, თუნდაც არალეგიტიმურ პარლამენტში“
„ამ კითხვაზე დღესაც არ მაქვს ზუსტი პასუხი. შეიძლება ასე აიხსნას, მაღალი თანამდებობის პირებს შორის შიდა კულუარული ინტრიგები [იყო]. ეს უკავშირდებოდა მერაბიშვილის და ოქრუაშვილის დაპირისპირებას. მე, როგორც სამხედრო მეთაურს, „ნოხის“ ქვეშ და კულისების უკან, რა ხდებოდა, არ ვიცი. ჩამობრძანებული იყო მინისტრი, ცხინვალიდან გამოვატარე. შს მინისტრის მერე არავის გაუვლია. გამოვატარე და ამაზე დაიბოღმა და გამათავისუფლა. დიახ, [ოქრუაშვილმა] გამათავისუფლა. ხეობაში მინისტრი მერაბიშვილი იყო ჩამოსული. მე მაგათი ურთიერთობა არ ვიცოდი…. [გათავისუფლების] მიზეზი დღემდე არ ვიცი, ჭორად მომიტანეს, რომ ეს იყო“, – განაცხადა ყურაშვილმა.
მისივე თქმით, შეიარაღებულ ძალებში 2007 წელს დაბრუნდა, მას შემდეგ რაც თავდაცვის მინისტრად დავით კეზერაშვილი დაინიშნა.
ანა დოლიძე: „სპექტაკლია თეას ფანჩატურში – „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლების საქმიანობის შემსწავლელი პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის მიზანი პოლიტიკური ანგარიშსწორებაა“