ევროვიზიის სიმღერის კონკურსი 13, 15 და 17 მაისს შვეიცარიის ქალაქ ბაზელში გაიმართება – ევროვიზია 2025-ზე საქართველოს წარმომადგენელი, მარიამ შენგელია ევროვიზიის მეორე ნახევარფინალში, 15 მაისს მე-10 ნომრად იმღერებს.
საკუთარ ემოციებზე, სამზადისსა და მოლოდინებზე მომღერალმა, „ფორტუნას“ პირდაპირ ეთერში, გადაცემა „არტ-FM“– თან ისაუბრა.
მარიამ შენგელია: „5 წელია, დედა ემიგრაციაშია, მისი წასვლა ჩემი ნახევრის მოგლეჯის მსგავსი იყო… დედა ძალიან ახალგაზრდაა, 17 წლის იყო, როდესაც გამაჩინა და ახლა 39 წლის არის“
მარიამ შენგელია რადიო „ფორტუნას“ გადაცემას, „არტ-FM“-ს სტუმრობდა.
„ეს სიმღერა ჩემთვის ძალიან განსაკუთრებულია და ძალიან ახლოა. მგონია, რომ მაყურებლის გარკვეულ რაოდენობას ძალიან მეწონა. ძალიან ვემზადებით, ერთი სული მაქვს წარვდგე მაყურებლის წინაშე“, – ამბობს მარიამ შენგელია.
მომღერალმა გადაცემაში ასევე ისაუბრა მისი მისამართით გამოთქმულ კრიტიკაზე და განმარტა, რომ ჯანსაღი კრიტიკა მისთვის მისაღებია:
„მე ყველას აზრს პატივს ვცემ, თუმცა ეს უნდა იყოს ნორმის ფარგლებში, ეს არ უნდა სცდებოდეს საზღვრებს… კრიტიკა ჩემთვის მისაღებია, ოღონდ ჯანსაღი…
რა თქმა უნდა, ვიცოდი, რომ სიმღერა რომ დაიდებოდა, იქნებოდა ისეთი ხალხი, ვისაც არ მოეწონებოდა და ისეთებიც, ვისაც მოეწონებოდა და ასეც იყო.
ჩემთვის ეს ჩვეულებრივი ამბავია, ამიტომ შემზადებული შევხვდი ამ ყველაფერს“, – ამბობს მომღერალი.
ვინ არის ევროვიზიაზე წარსადგენი სიმღერის და კლიპის ავტორი და როდის წარდგება მარიამ შენგელია ევროპის წინაშე სიმღერით Freedom
საქართველოს წარმომადგენელი, მარიამ შენგელია ევროპის წინაშე 15 მაისს, მეორე ნახევარფინალში წარდგება.
ცნობისთვის, სიმღერა Freedom (თავისუფლება) ქეთი გაბისიანმა დაწერა, ხოლო ტექსტი ბუკა კარტოზიას ეკუთვნის.
მუსიკალური კლიპი კახა ბუხრაშვილმა გადაიღო, კოსტიუმის დიზაინზე – იზა ნადარეიშვილმა, კლიპის მხატვრობაზე კი შაკო პოპიაშვილმა და ნინო წულაიამ იმუშავეს.
ვიდეორგოლში ასევე მონაწილეობა მიიღეს სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლის, „ერისიონის“ მოცეკვავეებმა და გია ყანჩელის სახელობის თბილისის ახალგაზრდულმა ორკესტრმა.
ევროვიზიის სიმღერის კონკურსი 13, 15 და 17 მაისს შვეიცარიის ქალაქ ბაზელში გაიმართება.