„მე და ჩემმა მეუღლემ შვილთან ერთად მზიანი ზამთრის გატარება საქართველოში გადავწყვიტეთ…“ – ნათია თოდუას ახალი საშობაო სიმღერა და კომპოზიცია, რომელიც ქართულ ენაზე დაწერა
მომღერალი ნათია თოდუა ესტუმრა „ფორტუნა პლუსზე“ მიკი ჯეჯელავას გადაცემას „უსმინე ახალს“, წარადგინა თავისი ახალი საშობაო სიმღერა და ისაუბრა დღევანდელ გამოწვევებზე, რაც სოციალური ქსელების გააქტიურების პარალელურად მუსიკოსის წინაშე დგას. გარდა ამისა, მან საქართველოში ხანგრძლივად ყოფნის მიზეზებიც განმარტა.
ნათია, მიხარია შენი დანახვა ჩვენს სტუდიაში, სადაც პირველად ხარ… როგორ ხარ?
ძალიან კარგად. საშობაო სამზადისი მოვიწყვე მუსიკალურად, ჯერ ნაძვის ხეც არ დაგვიდგამს, არც სახლი მოგვირთავს, მაგრამ ახალი საშობაო სიმღერა უნდა შემოგთავაზოთ.
საქართველოში ხარ ამჟამად? მგონი, იშვიათი შემთხვევაა, როცა ამდენი ხნით შემორჩი თბილისს…
ბოლო სამი თვეა, გადავწყვიტეთ, რომ მზიანი, თბილი ზამთარი ხელიდან არ გაგვეშვა. აქ ვატარებთ მზესთან ერთად ყოველ დღეს. არასდროს ვყოფილვარ ამხელა დროით ბოლო რვა წლის განმავლობაში საქართველოში, რაც გერმანიაში გადავედი საცხოვრებლად. ბავშვი გვყავს, მაგრამ სანამ სკოლას მივუკაკუნებთ და ბაღში დავდივართ, შეგვიძლია გაცდენა და შევირგეთ თბილი ზამთარი. ეს პერიოდი კარგად და პროდუქტიულად გამოვიყენე შემოქმედებითად, ბაბუებისა და ბებიების დახმარება ისეთი კარგი ყოფილა თურმე. დატვირთული ხურჯინით ჩავალ გერმანიაში, სტუდიაში რა საქმეც მქონდა, ყველაფერი გავაკეთე.
გერმანიაში რა გეგმები გაქვს?
თებერვლიდან იწყება გერმანიაში მუსიკალური სეზონი, რადგან კორპორაციული კულტურა იქ ასე არ არის, როგორც საქართველოში. გერმანიაში ტარდება კონცერტები, მუსიკალური ფესტივალები. ჩემი სურვილი თავიდანვე ის იყო, რომ ფესტივალების მიმართულებით წავსულიყავი და ახალი სიმღერების პრემიერებიც იქ გამეკეთებინა, ბენდთან ერთად. მაქვს აქტიური მუშაობის პერიოდები, გერმანიაში პასიურობისას კი საქართველოში ჩამოვდივარ, აქ ძალიან ნიჭიერი მუსიკოსები არიან და მათთან კოლაბორაციის საშუალებას ხელიდან არ ვუშვებ.