ბიზნესი „ყაზახეთის პრემიერს პირადად ვაცნობე, რომ საქართველოს მთავრობა მზადაა, ააშენოს ახალი, ღრმაწყლოვანი ანაკლიის პორტი“ – ირაკლი ღარიბაშვილი სოფიო ბერიაშვილი 23 ივნისი, 2023 „ჩვენ გვაქვს კონკრეტული საგზაო რუკა, რომელზეც უკვე შევთანხმდით ყაზახეთთან, ესაა 5 წლიანი გეგმა დაახლოებით, 2027 წლამდე ჩვენ ზუსტად ვიცით, რა უნდა გააკეთოს საქართველომ, აზერბაიჯანმა და ყაზახეთმა თავის მხრივ“.
ბიზნესი „მეგობრობასა და ნდობაზე დაფუძნებული ურთიერთობა სისტემატურად ვითარდება… გასულ წელს საქართველოდან 100 მლნ-ის ინვესტიცია განხორციელდა“ – ყაზახეთის პრემიერი სოფიო ბერიაშვილი 23 ივნისი, 2023 „ქართულ ავიაკომპანიებს მოვუწოდებ ყაზახეთის მიმართულებით რეგულარული ფრენების გაფართოებისკენ“.
ახალი ამბები თბილისი-ბაქო-ჯეიჰანის მილსადენით ნავთობის ტრანსპორტირება პირველი იანვრიდან დაიწყება – ყაზახეთის პრემიერ-მინისტრი სოფიო ბერიაშვილი 14 ნოემბერი, 2022 მისი თქმით, ნავთობი აქტაუს პორტიდან ბაქოს პორტში ჩავა, შემდეგ კი მისი ტრანსპორტირება ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენით მოხდება.