პოლიტიკა შალვა პაპუაშვილი: „სახელმწიფო დროშის დღეს ევროკავშირის საელჩოს მხრიდან ვიხილეთ უხამსი, დროშის შეურაცხმყოფელი კადრებით ქართველი ხალხისადმი „მილოცვა“ – ჩემი რჩევა იქნებოდა, ვიდეო, საკუთარი გვერდიდან აიღონ“ 15 იანვარი, 2026 ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
პოლიტიკა „დღეს, მზია ამაღლობელის დაკავებიდან 1 წელი გავიდა… 2025 წლის 6 აგვისტოს, 24 დიპლომატიური მისიის მიერ გაკეთებული ერთობლივი განცხადების კვლავ ერთგულნი ვართ“ – ევროკავშირის წარმომადგენლობა 12 იანვარი, 2026 ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში, „ბათუმელებისა“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებლის, მზია ამაღლობელის დაკავებიდან 1 წლის გასვლას ეხმაურება.
პოლიტიკა ევროკავშირის საბჭო: „მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, გაათავისუფლოს უსაფუძვლოდ დაკავებული ყველა პოლიტიკოსი, ჟურნალისტი და აქტივისტი, გააუქმოს რეპრესიული კანონები და შეწყვიტოს აგრესიული ნარატივის გამოყენება ევროკავშირის წინააღმდეგ“ 17 დეკემბერი, 2025 ამის შესახებ ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარეობის მიერ გაფართოებასთან დაკავშირებით გამოტანილი დასკვნებშია ნათქვამი.
პოლიტიკა ირაკლი კობახიძე: „როდესაც ევროკავშირში გაწევრიანების საპირწონედ საკუთარი ღირებულებების დათმობას ან მშვიდობის დათმობას გვიყენებენ, ეს არასწორი დილემაა“ 20 აგვისტო, 2025 როგორც პრემიერმა აღნიშნა, „სუვერენიტეტის დეფიციტი არის მთავარი პრობლემა ევროპის მასშტაბით“
პოლიტიკა ევროკავშირის წარმომადგენლობა: „ევროკავშირის შექმნის დღიდან 70 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში მასში ომი არ ყოფილა – საქართველოს გზა ევროკავშირის წევრობისკენ არის უფრო უსაფრთხო და დაცული მომავლისკენ მიმავალი გზა“ 19 აგვისტო, 2025 მათივე ცნობით, დღესდღეობით ევროკავშირი მსოფლიოში ყველაზე მშვიდობიანი რეგიონია, სადაც ყოფილი მეტოქეები კეთილდღეობის მისაღწევად ერთად მუშაობენ.