პოლიტიკა მერის და მერის მოადგილეებისთვის ხელფასი გაზრდილია, სადღაც, 1 000 ლარიდან – მამუკა წოწერია ნინო გოგილაშვილი 26 ნოემბერი, 2021 "ბიუჯეტი გაიზარდა და განისაზღვრა 47 200 000 ლარით. ჩვენი შესაძლებლობიდან გამომდინარე, ყველა პრიორიტეტი ადეკვატურად არის ფინანსურად უზრუნველყოფილი", - განაცხადა მამუკა წოწერიამ.
პოლიტიკა წინასაარჩევნო პერიოდში პრემიერის მხრიდან საჯარო სამსახურში ხელფასების ზრდასთან დაკავშირებით გაკეთებული დაპირებები შეიძლება აღქმულ იქნეს, როგორც საარჩევნო პროცესზე გარკვეული ზეგავლენის მოხდენის მცდელობა: IDFI ნათია ხარებაშვილი 12 აგვისტო, 2021 მათივე ცნობით, პრემიერ-მინისტრის დაპირება მერების ხელფასების გაორმაგებასთან დაკავშირებით, ცალსახად მიანიშნებს თვითმმართველობებში დეცენტრალიზაციის არსებულ პრობლემებზე.
პოლიტიკა წარმოუდგენელია, ქალაქის მერს მოსთხოვო მუშაობა მაშინ, როდესაც მისი ხელფასი 2000 ლარია: ნიკოლოზ სამხარაძე სალომე სარიშვილი 9 აგვისტო, 2021 დეპუტატის შეფასებით, საჯარო სექტორში ხელფასები იმ ხელფასების კონკურენტული უნდა იყოს, რაც კერძო სექტორში დასაქმებულებს აქვთ.