პოლიტიკა „1-ელი ივლისიდან პლასტმასის მასალაში მოთავსებული სურსათის გაცემა, 2027 წლის 1-ელი თებერვლიდან კი პლასტმასის მასალაში მოთავსებული სურსათის წარმოება, იმპორტი და ბაზარზე განთავსება აიკრძალება“ – ირაკლი კობახიძე 12 თებერვალი, 2026 პრემიერ ირაკლი კობახიძის განცხადებით, პლასტიკის იმ პროდუქციის გამოყენებაზე, რომელიც სურსათთან პირდაპირ შეხებაშია, შეზღუდვები ეტაპობრივად ამოქმედდება.
საზოგადოება ერთჯერადი დანიშნულების პლასტმასის ჭურჭლის აკრძალვასთან ერთად, ფინანსური ჯარიმებიც წესდება – რა ოდენობის ჯარიმაზეა საუბარი და როდის ამოქმედდება კანონი 9 დეკემბერი, 2025 პარლამენტი დაჩქარებული წესით იხილავს პროექტს.
ბიზნესი სურსათთან შეხებაში მყოფი ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის მოხმარების რეგულირების საკითხებზე ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა 13 ოქტომბერი, 2025 შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ახალ რეგულაციაზე გადასვლის ვადებზე.