პოლიტიკა 121 არასამთავრობო ორგანიზაცია „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის წინააღმდეგ საკონსტიტუციო სასამართლოს სარჩელით მიმართავს – „რუსული კანონის მიღებით ხელისუფლება მტრულ და ღირსების შემლახავ გარემოს ქმნის“ 17 ივლისი, 2024 „ვამზადებთ საჩივარს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში წარსადგენად“ - აცხადებენ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
პოლიტიკა „ბიძინა! მალე დადგინდება, ვინ არის ამ ქვეყანაში ნამდვილი თაღლითი“ – ხაზარაძის თქმით, სტრასბურგის სასამართლომ მისი და ბადრი ჯაფარიძის სარჩელი განხილვაში მიიღო ნინო გოგილაშვილი 26 თებერვალი, 2024 „მალე დადგინდება, ვინ იყენებს ქართულ სასამართლოს პოლიტიკური დევნისთვის და პირადი მიზნებისთვის“.
სამართალი 20 ივნისის აქციაზე დაზარალებული მაკო გომური საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართავს ნინო გოგილაშვილი 6 დეკემბერი, 2023 გომური „პოლიციის შესახებ“ კანონის და შს მინისტრის ბრძანების იმ ნორმების გაუქმებას ითხოვს, რომლებიც სახელმწიფოს სათანადო გარანტიების გარეშე რეზინის ტყვიის გამოყენების უფლებამოსილებას ანიჭებს.
პოლიტიკა სტრასბურგის სასამართლომ რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს მორიგი სარჩელი დასაშვებად ცნო ნინო გოგილაშვილი 20 აპრილი, 2023 საქართველოს მთავრობამ სტრასბურგის სასამართლოს სარჩელით 2018 წლის 22 აგვისტოს მიმართა.
საზოგადოება სასამართლომ ეკა კვესიტაძეს “რუსთავი 2”-სთვის 25 ათასი ლარის გადახდა დააკისრა ნინო გოგილაშვილი 10 ივნისი, 2022 სასამართლომ ეკა კვესიტაძის სარჩელი სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“-დან მისი გათავისუფლების უკანონოდ ცნობასთან დაკავშირებით არ დააკმაყოფილა.