უდიდესი გულისტკივილით ვემშვიდობებით საყვარელ თინათინს, მისი ნათელი ხსოვნა მარად იცოცხლებს ჩვენს გულებში“, – აღნიშნულია რუსთაველის ეროვნული თეატრის მიერ გავრცელებულ სამძიმრის წერილში.
რუსთაველის ეროვნული თეატრი ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს ცნობილი მხატვრის, თინათინ ჰაინეს გარდაცვალების გამო. თინათინ…
Posted by Rustaveli National Theatre • რუსთაველის ეროვნული თეატრი on ოთხშაბათი, 17 დეკემბერი, 2025
თინათინ ჰაინეს შესახებ სოციალურ ქსელში სტატუსს აქვეყნებს ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი, დიმიტრი ხვთისიაშვილიც და მხატვართან თანამშრომლობისა და მეგობრობის პერიოდს იხსენებს:
„გერმანული წარმოშობის შესანიშნავი ქართველ მხატვარი, არაჩვეულებრივი პედაგოგი თინათინ ჰაინეს დღეს სამარადისოდ დაგვემშვიდობა!
ვისაც თეატრალურ ინსტიტუტთან შეხება ჰქონიათ 70-იანი წლებიდან მოყოლებული 2000-იანების ჩათვლით, ყველამ არაჩვეულებრივად იცოდა ამ დიდებული ქალბატონის შემოქმედებითი თუ პედაგოგიური ალღო. ქალბატონი თინა იყო პრაქტიკულად ყველა საკურსო თუ სადიპლომო სპექტაკლის მხატვარი. სასწავლო თეატრის პატარა სცენურ მოედნებზე თითქმის უსახსროდ ქალბატონი თინა სასწაულებს ახდენდა.
ქალბატონ ლილი იოსელიანთან გაფორმებული „იდიოტი“ და „სამი და“ სცენოგრაფიულ შედევრებად მიმაჩნია. ისეთი დახვეწილი იყო, როგორც დეკორაცია, ისე კოსტიუმები. ღრმად განსწავლული საკუთარ პროფესიაში, კოსტიუმების ისტორიის კურსსაც კითხულობდა, სადაც სულ სხვა თინათინ ჰაინე იყო ჩვენ წინაშე. მუდამ ანთებული, საოცარი სიყვარულით მოსაუბრე, როგორც დიდ წინაპრებზე, ისე განსაკუთრებით მის კოლეგა-სცენოგრაფებზე. ქალბატონ თინას გამოარჩევდით უკიდურესი თავმდაბლობითაც. ის მუდამ იყო მაგალითი, თუ როგორ უნდა ემსახურო საყვარელ საქმეს ჩუმად, უსიტყვოდ, ყოველგვარი ზედმეტი ყელ-ყელაობის გარეშე. ჩვენს ჯგუფს გაუმართლა, მასთან მუშაობის დიდი ბედნიერება გვქონდა. შემდეგ მე, როგორც პედაგოგს და რეჟისორს, სამჯერ მქონდა ბედნიერება მასთან მუშაობის ლალი როსებას პიესებზე „პრემიერა„ და „სიყვარულის მზე“ და მილერის „მძიმე განსაცდელზე“. განსაკუთრებული სწორედ ეს უკანასკნელი იყო, სეილემში მომხდარი ტრაგედიის მისეული სცენოგრაფია ერთ-ერთი საუკეთესოა ამ პიესის ინტერპრეტაციებს შორის.
შემდეგ ისე მოხდა, რომ კოტე მახარაძემ ერთი მსახიობის თეატრში ტერენტი გრანელზე სპექტაკლის დადგმა შემომთავაზა, ქალბატონ თინას ვთხოვე დახმარება. რამდენიმე დღეში ესკიზი მომიტანა… სხვადასხვა გარემოებათა გამო სპექტაკლი ვერ განხორციელდა, თუმცა სწორედ ეს ესკიზი დარჩა, რომელსაც დღეს ვაქვეყნებ. იგი ჩემს პირად კოლექციას ამდიდრებს და ალამაზებს, დღეიდან კი ორმაგი მნიშვნელობა მიენიჭა.
ბედნიერი ვარ, რომ გიცნობდით, ვსწავლობდი თქვენგან, ვთანამშრომლობდი, იმითაც ბედნიერი ვარ, რომ მრავალი წლის შემდეგ, უკვე გერმანიაში მყოფს გთხოვეთ სპექტაკლი გამიფორმეთ-მეთქი. მახსოვს, თითქმის ლოგინს მიჯაჭვული როგორ აენთეთ, როგორ გაიხარეთ. მალე ესკიზები გამომიგზავნეთ და სულ რაღაც 2 წლის წინ გორის თეატრის საპრემიერო აფიშაზე კვლავ გამოჩნდა თქვენი სახელი. სამწუხაროდ, ეს სპექტაკლი უკანასკნელი აღმოჩნდა თქვენთვის.
დიდი ქალბატონი თინათინი, ბოლო წლებში, თავის ისტორიულ სამშობლოში, გერმანიაში ცხოვრობდა, თუმცა ცხოვრობდა ქართველი ემიგრანტივით. საქართველოსადმი დიდი სიყვარულითა და მონატრებით. დღეს მარადისობის ბინადარი გახდა. მისი ღვაწლი ქართული თეატრის განვითარების გზაზე ფასდაუდებელია“, – წერს დიმიტრი ხვთისიაშვილი სოციალურ ქსელში.