კალაძის არჩევის შემთხვევაში, მეტროს 40 ვაგონი დაემატება, დაინერგება „ჭკვიანი სატრანსპორტო სისტემა“ – ხმალაძე
თბილისის მერად „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს“ კანდიდატის კახა კალაძის მეორე ვადით არჩევის შემთხვევაში, თბილისის მეტროს 40 ახალი ვაგონი დაემატება, 52 ვაგონი კაპიტალურად შეკეთდება, ხოლო 10 მეტროსადგური სრულად რეაბილიტირდება – ამის შესახებ ვიცე-მერმა ირაკლი ხმალაძემ დღეს სატრანსპორტო პოლიტიკის ძირითადი პროგრამების პრეზენტაციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, მომდევნო ორი წლის განმავლობაში, თბილისის მეტროს დაემატება 40 ახალი ვაგონი, კაპიტალურად შეკეთდება 52 ვაგონი, გაუმჯობესდება უსაფრთხოების დონე, „ახმეტელი-ვარკეთილის“ ხაზზე კი მგზავრთტევადობა 25%-ით გაიზრდება.
გარდა ამისა, მისი თქმით, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან (EBRD) მიმდინარეობს მუშაობა და დასრულდება პროექტი, რომლის ფარგლებშიც უნდა განხორციელდეს მეტროსადგურების რეაბილიტაციის პროგრამა.
ხმალაძის განმარტებით, ეს არის 60 მილიონ ევროს ღირებულების პროექტი, რომლის ფარგლებში, სრული რეაბილიტაცია უნდა ჩაუტარდეს 10 მეტროსადგურს. ესენია: „გურამიშვილი“; „სადგურის მოედანი“ 1,2,3; „სარაჯიშვილი“; „მარჯანიშვილი“; „თავისუფლების მოედანი“; „300 არაგველი“; „რუსთაველი“; „ისანი“; „წერეთლის გამზირი“; „ნაძალადევი“.
ამასთან, როგორც პრეზენტაციაზე ირაკლი ხმალაძემ აღნიშნა, შეღავათიანი და კომფორტული მგზავრობის მიზნით, ამოქმედდება ვადიანი სამგზავრო აბონემენტების სისტემა: ერთკვირიანი, ერთთვიანი, ექვსთვიანი და ერთწლიანი.
თბილისის ვიცე-მერმა სატრანსპორტო პოლიტიკის მიმართულებით დაგეგმილი პროექტების ფარგლებში, საბაგიროსთან დაკავშირებულ გეგმებზეც ისაუბრა.
მისი თქმით, მოეწყობა ორი ახალი საბაგირო დერეფანი: ისანი – მეტრომშენი – ვაზისუბნის ტერიტორიული დაფარვით და სარაჯიშვილი – ზღვისუბნის ტერიტორიული დაფარვით. მათი მშენებლობა მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დასრულდება.
გარდა ამისა, ირაკლი ხმალაძის განცხადებით, დაგეგმილია მთაწმინდის საბაგიროს სამშენებლო სამუშაოების დასრულება.
ვიცე-მერმა ასევე აღნიშნა, რომ კალაძის მერად არჩევის შემთხვევაში, დედაქალაქში „ჭკვიანი სატრანსპორტო სისტემა“ მომავალი წლიდან დაინერგება.
„ჭკვიანი სატრანსპორტო სისტემის“  მთავარი უნარებია – გზებზე სატრანსპორტო ნაკადებთან დაკავშირებით მონაცემების შეგროვება/დამუშავება, პრობლემური კვანძების დარეგულირების მიზნით, სპეციალური რეჟიმებისა და გადაწყვეტების შემუშავება და მისი შემდგომი ანალიზი. სისტემას შეუძლია მოულოდნელი ინციდენტებისა და საცობების იდენტიფიცირება და მისი დარეგულირების მიზნით, ავტომატურად სპეციალური რეჟიმის შექმნა/განხორციელება. ასევე, მისი უნარია საზოგადოებრივი და სპეციალური ტრანსპორტის იდენტიფიცირება და პრიორიტეტიზაცია, მათი სწრაფად გადაადგილების მიზნით, სპეციალური დერეფნების გათავისუფლება“, – განაცხადა ირაკლი ხმალაძემ.
ვიცე-მერის განმარტებით, „ჭკვიანი სატრანსპორტო სისტემა“ გზებზე უსაფრთხოების დაცვასა და მგზავრობის დროის შემცირებას უზრუნველყოფს.
„აღნიშნული სისტემის მიზანია – გზებზე უსაფრთხოების დაცვა, საცობების და მგზავრობის დროის შემცირება, მოძრაობის საშუალო სიჩქარის გაზრდა და ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესება. ჭკვიანი სატრანსპორტო სისტემის მომხმარებლები არიან მსოფლიოს განვითარებული ქალაქები: სინგაპური, ლონდონი, ბარსელონა, პარიზი, ბერლინი და კოპენჰაგენი“, – აღნიშნა ირაკლი ხმალაძემ.